Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Co postawić na parapecie w pokoju czy kuchni 2017

Kwiaty i donice i inne pomysły na parapet

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-3765086241915527" data-ad-slot="9327274357" data-ad-format="auto">

Parapet to integralna część okna, a zarazem całego pomieszczenia. Wbrew pozorom, zagospodarowanie tej niewielkiej przestrzeni tuż pod oknem nie jest wcale łatwe. Do najczęściej spotykanych rozwiązań należą, oczywiście, kwiaty. Można je spotkać na parapetach zarówno w sypialni, jak i salonie czy pokoju dziecięcym. Powód jest prosty – kwiaty potrzebują światła, a najwięcej mają go, rzecz jasna, na parapecie. Problem tkwi w tym, aby kwiatek ładnie prezentował się na parapecie oraz stał się swoistą dekoracją zarówno okna, jak i całego pomieszczenia.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej doniczki. Pomijając na razie aspekty techniczne dotyczące wyboru donicy pod rozmiar kwiatka, doniczkę trzeba dobrać kolorystycznie i pod względem stylu do całego pokoju. Do klasycznych mebli nie będą pasować doniczki plastikowe lub szklane, natomiast do mebli nowoczesnych nie będą odpowiednie doniczki ceramiczne lub drewniane. Wybór doniczek jest naprawdę ogromny. Znajdziemy nie tylko tradycyjne doniczki okrągłe, ale także kwadratowe, trójkątne lub w kształcie trapezu. Doniczki mogą przybierać także kształty zwierząt. Szalenie modne i popularne stały się doniczki w kształcie kota, psa czy ptaka. Pasują szczególnie do pokojów dziecięcych oraz młodzieżowych, ale sprawdzą się też jako oryginalna ozdoba w salonie.

Aranżacja okna obejmuje nie tylko wybór firan, zasłon, rolet i doniczki. To także dobranie odpowiednich kwiatów na parapet. Od zawsze modne i chętnie kupowane były różne gatunki kaktusów. Są one łatwe w utrzymaniu, mogą stać w pokoju znajdującym się po zacienionej stronie mieszkania, do tego ich często fikuśne kształty ładnie i modnie się prezentują. Na parapecie można także postawić wazon z kwiatami ciętymi. Bukiet nie może być za duży, powinien idealnie zmieścić się na parapecie. Najlepiej, aby był to bukiecik kwiatów polnych. Cięte róże i tulipany nie prezentują się na parapecie zbyt okazale. Wybór kwiatów doniczkowych na parapet jest równie duża co doniczek. Najwięcej zależy od naszych upodobań i naszego osobistego gustu. Wybierając kwiaty, pamiętajmy o zapoznaniu się z ich „instrukcją obsługi”, tzn. poczytajmy, jakich warunków potrzebują, jak często należy je podlewać itp.

Na parapecie można stawiać nie tylko kwiatki i doniczki. W sklepach znajdziemy wiele doniczek ozdobnych, które będą nam służyć jako pojemniki na różne drobiazgi.