Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czym zasłonić okna aby nie przepuszczały światła? 2017

Wzory gotowych zasłon nieprzezroczystych

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-3765086241915527" data-ad-slot="9327274357" data-ad-format="auto">

Zasłony, podobnie jak firanki czy rolety czy żaluzje, to bardzo ważna część  pomysłowej aranżacji okna. Zasłony początkowo pełniły funkcję ochronną przed światłem, dzisiaj jednak coraz częściej spełniają funkcje estetyczne i dekoracyjne. Wzorów zasłon jest mnóstwo. Każdy z nas, bez problemów, powinien znaleźć idealny wzór zasłony do danego pomieszczenia. Zasłony mogą rozjaśniać pokój. Do ciemnych pokojów najlepiej dobrać zasłony jasne, w kolorze pastelowym lub nasyconym. Jasne zasłony będą pasować do pokojów dziecięcych, salonów oraz jadalni. Ciemne zasłony dobrze sprawdzą się w ciemne i grube tkaniny zasłone do sypialni i nasłonecznionych zasłony kwiatowe do salonu.

Ważny jest także wybór odpowiedniego materiału. Wśród tkanin bardzo popularne i coraz powszechniejsza stały się materiały sztuczne, ale wyglądające jak naturalne – mowa o zasłonach poliestrowych. Do nowoczesnych wnętrz będą pasować zasłony lniane lub satynowe. O ile te pierwsze są sztywne i trudno nimi manipulować, o tyle drugie są lejące i łatwo się układają. Satynowe zasłony można spinać za pomocą specjalnych klamerek do zasłon czy zapinek na magnes. Lniane są nieco trudniejsze do spięcia, ale można je trochę ożywić przypinając na nie kolorowe spinki do firan i zasłon.

Bardzo modne i oryginalne są zasłony asymetryczne. Nie chronią wtedy przed światłem, stają się za to przepiękną i wyjątkową ozdobą okna. Zasłona może zasłaniać jedynie kilka lub kilkanaście centymetrów od góry okna. Zasłony są także często ozdabiane frędzlami, koralikami, kolorowymi tasiemkami oraz ciekawymi haftami. Zasłony wcale nie muszą być jednokolorowe. Coraz modniejsze stają się kolorowe zasłony z ciekawymi wzorami geometrycznymi, ornamentami kwiatowymi oraz zwierzęcymi. Zasłonki w kółka, kwadraty, orientalne liście lub cętki wcale nie są kiczowate, wręcz przeciwnie – dodają pomieszczeniu życia i oryginalnego wyglądu.

Istnieje wiele rodzajów i sposobów marszczenia zasłon. Najpowszechniejsze są trzy sposoby. Pierwszy rodzaj marszczenia to taśma uniwersalna, czyli założenie zasłony przez żabki. Taśma smok, drugi rodzaj, to takie zmarszczenie zasłony, aby górna część zasłaniała żabki. Trzeci sposób to szelki – przypięcie zasłony na karnisz za pomocą specjalnych szelek wykonanych z takiego samego materiału, z jakiego wykonane są obszycia zasłon. Zasłonę można także powiesić na kółkach oraz spinać klamrami i spinkami do firan.